Działacze Federacji Młodych Socjaldemokratów (FMS) z koła w Bydgoszczy spotkali się wczoraj z dziennikarzami regionalnych mediów, by zaalarmować o niepokojącym zjawisku lawinowego wzrostu zakażeń wirusem HIV w Polsce i województwie oraz zachorowań na AIDS. W konferencji wzięli udział sekretarz miejski Nowej Lewicy Grzegorz Głowacki oraz liderka RK partii Anna Zofia Mackiewicz – zastępczyni prezydenta Bydgoszczy i działacze FMS z przewodniczącym Julianem Błotnym-Brzuską i Alicją Juszczyk.
Od wdrożenia badań zakażeń HIV i zachorowań na AIDS w 1985 r. do 30 września 2019 r. zarejestrowano w Polsce:
- 25 020 przypadków zakażenia HIV,
- 3 741 przypadków zachorowania na AIDS,
- 1 424 chorych zmarło.
W województwie kujawsko-pomorskim w tym czasie odnotowano 1164 osoby zakażone HIV i 218 chorych na AIDS. Zmarło 99 osób.
Młodzi socjaldemokraci uwrażliwieni na dotykające głównie młodzież choroby, protestowali przeciwko braku właściwej edukacji w szkołach, alarmowali, że HIV nie zniknął z naszej rzeczywistości, a według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP-PZH) w Polsce w 2022 roku wykryto 2384 nowych zakażeń HIV, zaś od stycznia do połowy listopada 2023 roku – aż 2590, co jest rekordową liczbą pacjentów pozytywnych, jaką dotychczas odnotowano!
Tylko w roku 2022 w regionie Kujaw i Pomorza było 115 nowo wykrytych przypadków. Jest to niepokojące zjawisko, zwłaszcza że na świecie w latach 1996–2021 liczba nowych zakażeń wirusem HIV spadła o 54%. Niepokoić powinien także fakt, że tylko około 10% Polaków przynajmniej raz w życiu zrobiło badanie w kierunku obecności wirusa HIV w organizmie, a nieświadomi zakażenia mogą zarażać kolejne osoby.
Organizatorzy konferencji na Starym Rynku w Bydgoszczy przygotowali materiały informacyjne, które rozdawali wśród mieszkańców miasta. Były to ulotki Ministerstwa Zdrowia oraz pojedyncze prezerwatywy z nadrukiem Federacji Młodych Socjaldemokratów i Lewicy. W taki symboliczny sposób przypominali o istniejącym problemie, a także o tym, że stosowanie prezerwatywy jest sposobem na uniknięcie zakażenia wirusem, przenoszonym drogą płciową.
Informował o tym dziennikarzy przewodniczący bydgoskiego koła FMS Julian Błotny-Brzuska. O alarmujących rosnących statystykach zachorowań mówiła Alicja Juszczyk. Głos zabrała także Anna Zofia Mackiewicz. Odniosła się do potrzeby edukacji środowisk młodzieży na temat sposobów zakażenia się wirusem HIV i prowadzenia badań profilaktycznych. Podkreślała jak ważna jest umiejętna rozmowa z młodymi, wymagająca nie tylko przełamywania tematu tabu, ale przekazywania wiedzy jak można chronić się przed chorobą AIDS. Konieczne jest wprowadzenie do programów edukacji wiedzy o seksualności człowieka.
W Bydgoszczy, podobnie jak w licznych miejscach w kraju funkcjonuje Punkt Konsultacyjna–Diagnostyczny prowadzony przez Fundacje Parasol, gdzie można wykonać badania w celu wykrycia zakażenia HIV. Punkt mieści się przy ulicy Lenartowicza 33/35 (na terenie Poradni PROPSYCHE), gabinet 17. Punkt czynny jest w poniedziałki od godz. 16.00 do godz. 20.00 oraz w środy od godz. 16.00 do godz. 19.00.
Warto przypomnieć, że zakażenie wirusem HIV może nastąpić:
- wskutek kontaktu z krwią – na przykład poprzez współdzielenie igieł, narzędzi do tatuażu lub w trakcie zabiegów medycznych czy kosmetycznych; będąc w salonie tatuażu, salonie kosmetycznym czy gabinecie zabiegowym, upewnij się, że wszelkie zabiegi są wykonywane z zachowaniem bezpiecznych procedur i z użyciem jednorazowych narzędzi;
- podczas kontaktu seksualnego – z zakażoną osobą; aby uniknąć zakażenia tą drogą, stosuj prezerwatywy, unikaj również ryzykownych zachowań seksualnych;
- wertykalnie z matki na dziecko w trakcie ciąży, porodu oraz karmienia piersią; jeśli planujesz posiadanie dziecka lub właśnie jesteś w ciąży, wykonaj test na obecność wirusa HIV;
- wskutek kontaktu z innymi płynami ustrojowymi, takimi jak nasienie, wydzielina z pochwy czy mleko matki.
W dniach 20-27 listopada każdego roku obchodzony jest Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV. Badanie należy wykonać po minimum 2 tygodniach od ryzykownego zdarzenia (np. niezabezpieczonego kontaktu seksualnego czy kontaktu z krwią osoby zakażonej), a także wówczas, gdy u partnera/partnerki zostanie stwierdzona obecność wirusa HIV.
1 grudnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.
Trzeba wykorzystać każdą taką okazję do przypominania, upowszechniania wiedzy na ten temat w życiu publicznym i wywierania presji na decydentów o uwzględnienie w reformowaniu szkolnictwa programu edukacji seksualnej, w tym wiedzy o HIV i AIDS.
Federacja Młodych Socjaldemokratów pracuje nad własnym projektem rozwiązań edukacyjnych, który przedstawi Ministerstwu Edukacji.
Opr. nim, 30 września 2024 r.